Projekt „The social Way of Life”- Erasmus+, Akcja 1, Wymiana Młodzieży
Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+
Tytuł projektu: THE SOCIAL WAY OF LIFE
Miejsce realizacji: Wiedeń
Termin realizacji: 27.11.2015 – 04.12.2015
W dniach 27.11.2015 – 04.12.2015 uczniowie Ekonomika uczestniczyli w Wiedniu w międzynarodowym projekcie „The social Way of Life,” współfinansowanym z programu Unii Europejskiej Erasmus+, Akcja 1, Wymiana Młodzieży. W realizacji projektu uczestniczyła młodzież z Austrii, Węgier i Chorwacji. Główne działania projektowe dotyczyły różnych kierunków zaangażowania społecznego. Młodzież pracowała w grupach nad zagadnieniami dotyczącymi umiejętności społecznych, pracy socjalnej oraz organizacji socjalnej, przeprowadzała wywiady z mieszkańcami Wiednia, opracowywała własne projekty i prezentowała wyniki swojej pracy. W ramach wieczoru międzynarodowego uczestnicy wymiany młodzieżowej zaprezentowali historię, kulturę i tradycję swoich krajów. W wolnym czasie poznawali stolicę Austrii: odwiedzili Jarmark Świąteczny oraz zwiedzili przepiękne zabytki Wiednia: Ratusz, Katedrę Św. Szczepana, Pałac Schönbrunn, Muzeum Albertina, Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Historii Sztuki. Z tarasu widokowego Donauturm uczestnicy projektu mieli okazję podziwiać panoramę miasta i okolic.
Projekt zrealizowany został przy współpracy Stowarzyszenia Strassenkunst, Verein für innovative Jugendarbeit (koordynator: Pero Bogdanovic) oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Ekonomika (koordynator: Urszula Drążek). Uczestnicy projektu: Chmiel Katarzyna, Gilewicz Kamila, Kapuścińska Joanna, Olech Agnieszka, Oleniak Jakub, Ostasz Ewelina, Poździk Diana i Soboń Martyna. Opiekunowie młodzieży w Wiedniu: Katarzyna Szwec, Łukasz Szewczyk.
Szczegółowa relacja z wymiany młodzieży w Wiedniu opisana przez uczestników projektu:
27.11.2015
Nasza podróż zaczęła się w piątek 27 listopada. O godzinie 4:00 wyjechaliśmy busem z parkingu spod PZU w Zamościu. W dobrych nastrojach wyruszyliśmy w kierunku Austrii, nie mogąc się doczekać przekroczenia austriackiej granicy. Dwunastogodzinna podróż nie była dla nas męcząca dzięki wesołej atmosferze panującej wśród uczestników. Około 17:30 wraz z naszymi bagażami zawitaliśmy w progach Hostelu A&T. Zostaliśmy zakwaterowani w pokojach, w których spotkaliśmy się z naszymi przyjaciółmi z innych krajów – Austrii, Węgier i Chorwacji.
Pół godziny po zakwaterowaniu zeszliśmy do restauracji na kolację. Podano nam kotlet schabowy z ziemniakami i warzywami. Po chwili odpoczynku spotkaliśmy się w grupie, by przeprowadzić generalną próbę przed sobotnią prezentacją grup, które dostały się do projektu Erasmus+.
28.11.2015
Dzień rozpoczęliśmy od śniadania o godzinie 9.00. Mieliśmy możliwość degustacji różnych potraw zarówno kuchni międzynarodowej, jak i regionalnej. Następnie udaliśmy się w podroż metrem, w celu poznania najciekawszych miejsc w stolicy Austrii. Widzieliśmy między innymi ratusz i katedrę świętego Stefana. Zwiedziliśmy także ogród przy ratuszu miejskim, w którym mieliśmy możliwość zakupu świątecznych upominków, pamiątek i spróbowania tradycyjnych przysmaków takich jak jabłka maczane w czekoladzie.
Po wszystkim wróciliśmy do hotelu na obiad w towarzystwie naszych kolegów i koleżanek, którzy wspólnie z nami biorą udział w projekcie Erasmus+. Mieliśmy również czas, aby odpocząć po obfitym posiłku. Po kolacji udaliśmy się tramwajem na zakupy w towarzystwie jednego z Austriackich kolegów, z którym mogliśmy porozmawiać również w naszym Ojczystym języku, ponieważ urodził się i mieszkał w Polsce. Kacper, ponieważ tak ma na imię, zabrał nas do… polskiego sklepu. Cały dzień upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze. Zmęczeni ogromem miejsc, które odwiedziliśmy, każdy udał się do swojego pokoju, w celu odpoczynku i snu.
29.11.2015
Po śniadaniu rozpoczęliśmy realizowanie celów projektu. Zostaliśmy podzieleni
na trzy grupy. Każda z nich opracowywała hasła tj. umiejętności, praca oraz organizacja socjalna (social skills, social jobs, social organization). Następnie prosiliśmy mieszkańców Austrii o wyrażenie swojej opinii na temat tych zagadnień.
Po obiedzie prezentowaliśmy efekty pracy w grupach przed wszystkimi członkami projektu i udaliśmy się na targ świąteczny. Po kolacji zacieśnialiśmy więzy z innymi uczestnikami projektu.
30.11.2015
Nowy tydzień rozpoczęliśmy od przygotowania projektów na temat naszej szkoły. Reprezentanci każdego kraju mieli także inne zadanie – musieliśmy pokazać innym co daje nam uczestnictwo w programie Erasmus+. Po chwili wolnego czasu przedstawiliśmy wyniki naszej pracy przed wszystkimi uczestnikami projektu. Następnie zjedliśmy smaczny obiad i udaliśmy się na chwilę odpoczynku. Około godziny 15.00 rozpoczęliśmy kolejne zadanie, które miało na celu rozwinięcie naszej kreatywności. Pero Bogdanovic – nasz koordynator, podzielił nas na sześć grup, z których każda miała ułożyć indywidualny plan projektowy wzorowany na programie Erasmus +. Nasi uczestnicy znaleźli się wśród reprezentantów różnych krajów. Nasz dzień zakończyliśmy kolacją i odpoczynkiem, czekając na kolejne wyzwania.
01.12.2015
O 8.00 wszyscy zebraliśmy się na śniadaniu. Następnie mieliśmy czas wolny do 10.00. O wyznaczonej porze wyszliśmy z hostelu udając się do Pałacu Schönbrunn. Większość dziewczyn była bardzo podekscytowana, ponieważ interesowały się życiem księżniczki Sissi. Gdy udaliśmy się na miejsce, wszyscy byliśmy wniebowzięci. Ogród i pałac nas onieśmielał. Budynek był ogromny i piękny. Niektórzy poszli zwiedzać wnętrze pałacu ,a niektórzy postanowili przejść się po ogrodzie. Pałac ma 1441 komnat, z czego 45 udostępniono zwiedzającym. Wnętrza utrzymane są w stylu rokoko. Większość komnat jest jest w złocie, lustrach i kryształach. Przepych nam świecił w oczy. Byliśmy bardzo zadowoleni z tego pobutu w pałacu. Następnie kto chciał mógł pójść do jednego z największych galerii handlowych w Wiedniu, a kto był zmęczony wrócić do hostelu. Czekała na nas kolacja. Wieczorem poszliśmy z węgierską grupą na wieżę widokową Donauturm. Widok nas zachwycił. Pokochaliśmy Wiedeń. Po godzinie wróciliśmy do hostelu. Kto chciał to poszedł spać, a kto chciał mógł sobie porozmawiać z obcokrajowcami. Byliśmy wszyscy w bardzo dobrych nastrojach. Dzień upłynął najlepiej jak tylko mógł.
02.12.2015
Dzień jak wszystkie pozostałe rozpoczęliśmy śniadaniem. Po posiłku mieliśmy czas wolny. Odwiedziliśmy muzeum „Albertina”, w którym zobaczyliśmy wystawy wielu znanych, artystów takich jak: Claude Monet, Pablo Picasso czy Alfred Kubin. Po powrocie do hostelu został nam podany obiad. Po obiedzie mieliśmy czas wolny, który każdy wykorzystaliśmy na zwiedzanie bądź odpoczynek w hostelu. Wieczorem, po kolacji wszystkie grupy zebrały się, aby przedstawić przygotowane projekty dotyczące swojego kraju. Oprócz kultury poznaliśmy także tradycje, oraz dania, których mogliśmy również spróbować. Wieczór kulturowy niespodziewanie przedłużył się do godzin nocnych, więc udaliśmy się na spoczynek.
03.12.2015
Po śniadaniu mieliśmy trochę wolnego czasu, który wykorzystaliśmy udając się do niemieckiej księgarni. Następnie zebraliśmy się wszyscy, aby podsumować projekt i wyrazić swoje zdanie o pobycie tutaj. Po obiedzie spacerowaliśmy po mieście. Odwiedziliśmy trzy muzea, które wywarły na nas duże wrażenie : Muzeum Historii Wiednia, Nature Museum i Muzeum zbroi oraz instrumentów. Byliśmy w najdroższej dzielnicy Wiednia i centrum handlowym. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do hostelu, gdzie czekała na nas kolacja. Następnie gospodarze projektu, czyli Austria zaprezentowali nam swoje lokalne produkty. Ostatni wieczór spędziliśmy na wspólnej integracji i rozmowach.
04.12.2015
Ostatniego dnia żegnaliśmy się ze wszystkimi uczestnikami projektu. Był to smutny czas ponieważ, zdążyliśmy się do siebie przyzwyczaić i zaprzyjaźnić. Podziękowaliśmy właścicielce hostelu za miłe ugoszczenie nas, a także Pero za zorganizowanie tak interesującego projektu. Wyjazd poszerzył nasze horyzonty dotyczące języka angielskiego jak i niemieckiego. Cieszymy się, że mogliśmy zobaczyć tak wiele ciekawych miejsc, które dla wielu z nas zostaną w pamięci na bardzo długo.
MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE KADRY, AUSTRIA
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+
Miejsce realizacji: Zamość,
Termin realizacji: 27.10.2015 – 29.10.2015
W dniach 27.10.15 – 29.10.15 odbyło się w Wiedniu międzynarodowe spotkanie kadry w sprawie projektu „The social Way of Life.“ Spotkanie zorganizował i prowadził Pero Bogdanowic, prezes Stowarzyszenia Strassenkunst, Verein für innovative Jugendarbeit. Stowarzyszenie Przyjaciół Ekonomika reprezentowała Urszula Drążek, sekretarz Zarządu.
Podczas spotkania omówione zostały: główne założenia i cele projektu, działania, sprawy finansowe, planowane rezultaty. Organizacje partnerskie opracowały i podpisały Porozumienie o współpracy.
„POLSKA I LITWA WCZORAJ I DZIŚ” POLSKO –LITEWSKA WYMIANA MŁODZIEŻY
Projekt współfinansowany przez Polsko –Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży
Tytuł projektu: POLSKA I LITWA WCZORAJ I DZIŚ,
Miejsce realizacji: Zamość,
Termin realizacji: 23.06.2009 – 28.06.2009
Młodzież z ZSP nr 1 w Zamościu oraz litewskiego gimnazjum w Kelme spotkała się w Zamościu w celu podtrzymania i pogłębienia nawiązanych na Litwie przyjaźni oraz kontynuacji współpracy pomiędzy szkołami. W ramach wspólnie realizowanego projektu promowany był dialog międzykulturowy. Młodzież poznała nawzajem historię, kulturę i tradycję kraju swoich rówieśników poprzez uczestnictwo w warsztatach: „Dziedzictwo kulturowe Polski i Litwy” oraz „Zwyczaje i obyczaje w Polsce i na Litwie”, pracę w grupach, prezentacje i wycieczki, a dzięki udziałowi w grze „Podróż z Litwy do Polski”, zajęciom integracyjnych, wycieczkom i długim wieczornym dyskusjom – powstał obraz współczesnej Polski i Litwy.W czasie realizacji projektu promowana była postawa tolerancji i otwartości na różnice kulturowe, zwyczaje i tradycje obu narodów. Ulubionym przez wszystkich sposobem wspólnego spędzania czasu stały się śpiewy w j. polskim i litewskim oraz tańce ludowe. Na zakończenie spotkania w Zamościu uczestnicy wymiany udali się na Rynek Wielki w Zamościu, gdzie przy własnym akompaniamencie muzycznym zaprezentowali swe umiejętności taneczne, włączając do wspólnej zabawy mieszkańców miasta.
„JOIN US” POLSKO –LITEWSKA WYMIANA MŁODZIEŻY, LITWA
Projekt współfinansowany przez Polsko –Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży
Tytuł projektu: JOIN US
Miejsce realizacji: Kelme (Litwa)
Termin realizacji: 30 czerwca – 04 lipca 2008
Głównym tematem spotkania młodzieży na Litwie była ekologia. Młodzież zwiedziła Muzeum Przyrodnicze, nauczyła się śpiewać piosenek o tematyce ekologicznej, którą ułożyła grupa litewska, wykonywała prace plastyczne związane z ochroną przyrody. Poza tym uczestnicy wymiany zostali zaproszeni do Gimnazjum J. Graiciuno, zwiedzili dworek rodziny Gruzewskich, wzięli udział w spływie kajakowym. Podczas wymiany młodzieży na Litwie uczestnicy prezentowali swoje kraje, uczestniczyli w ciekawych grach i zabawach, była też dyskoteka i spotkanie przy ognisku. Zorganizowano wspólny wyjazd do Kłajpedy, miasta leżącego nad Morzem Bałtyckim, położonego ok. 150 km od Kelme. Tam młodzież odwiedziła delfinarium, uczestniczyła w rejsie promem, spacerowała po plaży.
POLSKO –LITEWSKA WYMIANA MŁODZIEŻY, SPOTKANIE PRZYGOTOWAWCZE KADRY
Projekt współfinansowany przez Polsko –Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży
Międzynarodowe spotkanie przygotowawcze kadry
Miejsce realizacji: Kelme,
Termin realizacji: 12-13 czerwca 2008
W czerwcu 2008 roku zostało zorganizowane w Kelme, na Litwie spotkanie przygotowawcze polsko-litewskiej wymiany młodzieży, w którym uczestniczyły koordynatorki wymiany: Snieguolė Zavadskienė (Litwa) i Urszula Drążek (Polska) oraz przedstawiciele młodzieży z Polski i Litwy. Na spotkaniu zostały omówione szczegóły dotyczące programu wymiany młodzieży, wspólnie ustalono regulamin uczestnika wymiany. Goście z Polski zwiedzili szkołę partnerską – Gimnazjum J. Graiciuno, miasteczko Kelme oraz jego okolice.